علف و تیور


نام علمی: Chrysopogon  zizanioides) Vetiveria  zizanioides) 
خانواده: Poaceae 
نام انگلیسی:Vetiver Grass
Vetiver Grass
یک گیاه دائمی گرمسیری و بومی هندوستان است که به طور طبیعی در اراضی پست و مرتفع و در انواع خاک ها می روید. این گیاه در هر آب و هوایی می تواند زندگی کند و حتی در خشک سالیهای هندوستان هم خود را توانا نشان داده است.
این گیاه سریع الرشد است. ارتفاع آن 150 – 50 سانتی متر و به گستردگی 30 سانتی متر می باشد. ریشه های وتیور افشان، بسیار منشعب و حجیم بوده و تا عمق 4-2 متر در خاک نفوذ می کنند که این امر در حفظ آب و خاک بسیار موثر است.
 علف وتیور با انواع خاکها و آب و هوا خود را وفق می دهد، این گیاه در خاکهای اسیدی، قلیایی و شور استقرار می یابد و در خاک هایی که فلزات سنگین از جمله نیکل، مس، کروم، ارسنیک، سلنیوم و ... دارند، نیز سازگاری و مقاومت داشته و قابلیت جذب روی، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، نیکل و فسفر محلول در آب را داشته و می توان آن را به روش هیدروپونیک روی آب های سطحی کشت نمود، هم چنین در سطوح شیب دار نیز به خوبی رشد می کند.

این گیاه در مقابل حشرات و نماتدها مقاوم بوده و دمای 10- درجه تا 50 درجه سانتی گراد را تحـمل می کند.
از ریشه های این گیاه در ساخت کرم برای حفاظت از پوست، جذب مواد شیمیایی باقی مانده در خاک مانند کودهای شیمیایی و علف کش ها، ساخت محصولات حصیری و پرده و ....استفاده می گردد.

برگهای سبز این گیاه به آسانی آتش نمی گیرد به علاوه کاربرد شاخ و برگ آن برای عایق بندی سقف منازل، جمع شدن رسوبات در پشت آن و کنترل هرز آب، علوفه برای تعلیف دام و...... می باشد.
مهمترین مزیت این گیاه که می تواند برای بهبود محیط زیست شهری تاثیر گذار باشد استفاده از آن برای تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی است.
نابودی زهاب زباله در محل دفن زباله ها از اساسی ترین مشکلات شهرهای بزرگ می باشد و از زمانی که آلودگی های شیمیایی فراوان به همراه فلزات سنگین و همچنین آلودگی های مواد آلی به این زهاب اضافه گردیده، این مشکلات دو چندان شده است.
در کشور استرالیا علف وتیور به صورت وسیعی جانشین درختان و گونه های مرتعی شده و روش موثری برای اصلاح و احیاء زهاب و شیرابه ها در اراضی محل ذفن زباله، اصلاح و احیاء شیرابه های زباله های شهری، زهاب صنعتی و... شده است. تجربیات استرالیا و چین نشان داده که چنانچه زهاب در پایین دست، در یک حوضچه جمع آوری شوند، منبع مناسبی برای آبیاری گیاه وتیور خواهد بود بنابراین می توان این زهاب را به صورتی هدایت نمود تا هدر نرفته و در زمین نفوذ نکند.
باتوجه به شرایط اقلیمی کشور ایران و به خصوص حجم بالای زباله و فاضلاب در شهر تهران و از طرفی مقاومت بالای این گیاه در تحمل شرایط نامساعد محیطی و کارایی آن در جذب فلزات سنگین محلول در آب می توان پس از بررسی های لازم از این گیاه برای پالایش آب های سطحی و احیاء شیرابه زباله های شهری و زهاب های صنعتی استفاده نمود.