کروتون

خانواده: افوربیاسه- EUPHORBIACEAE
نام انگلیسی: CROTON 
 نام علمی:  CODIAEUM VARIEGATUM 


یکی از رنگین ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم برگهای آن مورد توجه است، نیاز شدیدی به رطوبت دارد و به همین علت بهتر است به صورت کپه ای و مخلوط با گیاهان آپارتمانی دیگر در گلدانهای بزرگ وفلاور باکسها کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره ببرد. محیط ساکت و بدون جریان هوا و گرم و یکنواخت بودن درجه حرارت از احتیاجات دیگر این گیاه زیباست. اگر چه نیاز شدیدی به آب دارد ولی باید مواظب بود سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا خاک گلدان باتلاقی نگردد. 
زمستان گذرانی آن کمی مشکل بوده و به طور کلی با توجه به شرایط سخت زیستی بهتر است در فصل بهار و تابستان از آن استفاده گردد. رنگ و شکل برگ با توجه به واریته ها فرقهای اساسی دارد، لکه های تیره صورتی، نارنجی، قهوه ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره بسیار جالبی به برگها می بخشد، برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه های رنگی در آنها بوجود می آیند.
این جنس دارای 15 گونه مختلف از نوع درختچه های همیشه سبز است. گونه مورد نظر بومی مالزی می باشد. در گلدان ارتفاع آن به 60 سانتی متر و گسترش آن به 30 تا 40 سانتیمتر می رسند. در خارج از گلدان ارتفاع این گیاه از 3 متر تجاوز می کند. کروتون به رطوبت زیاد اتمسفر احتیاج دارد و اگر در منازل ، در نواحی خشک، رطوبت به اندازه کافی وجود نداشته باشد. برگها شروع به ریزش نموده و به مرور باعث از بین رفتن گیاه می شود.

نیازها

نور:
به نور شدید احتیاج دارد باید توجه داشت که نور مستقیم آفتاب به گلدان های زیر دو سال صدمه وارد می نماید، سایه رنگها را از بین می برد، حتی الامکان از جابجایی گلدان خودداری گردد.

دما:
سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود، در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد و بطور معتدل ۲۰ درجه سانتیگراد بهترین شرایط حرارتی برای آن است.

آبیاری: 
اجازه ندهید سطح گلدان شما خشک شود ۳- ۲ بار در هفته در تابستان و هر ۴ روز یکبار در زمستان کافی است، در زمستان آبیاری با آب ولرم توصیه می گردد، جهت تامین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حد فاصل بین دو گلدان با خزه مرطوب پر کنید، قرار دادن تعددی قلوه سنگ بین گلدان و زیر گلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.

رطوبت:
در تابش اشعه مستقیم آفتاب غبار پاشی نکنید.
در تابستان احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد. ولی در زمستان هفته ای یک بار کافی است (بطریقه غبار پاشی و تامین رطوبت دائمی).

تغذیه:
در فصل های رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یک بار از مواد غذایی محلول همراه با آب آبیاری استفاده گردد.

خاک مناسب: 
بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم است، کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا آب اضافی از گلدان خارج گردد.

تعویض گلدان:
با توجه به مشکل بودن شرایط نگهداری حدود ۹۰ درصد از آنها قبل از اینکه احتیاج به تعویض گلدان داشته باشند از بین می روند ولی بر هر صورت حجم ریشه و سنگ گیاه معرف تعین اندازه گلدان و مناسب ترین زمان تعویض بهار است.

تمیز نمودن برگها:
برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید، مواد براق کننده شیمیایی روزنه ها را مسدود می نماید از آنها استفاده نکنید.

تکثیر: 
انتخاب قلمه های جوان و کاشت در بستری از ماسه نرم و نگهداری در گلخانه گرم و مرطوب در بهار، خوابانیدن هوائی ساقه ها در بهار یا پائیز.
تجارت کنندگان گل وگیاه، کروتون را در بسترهای گرم تکثیر می کنند. یعنی دمای خاک بستر را بین 21 تا 24 درجه سانتیگراد نگه می دارند. اواخر بهار و در طول تابستان، از طریق قلمه های انتهایی ساقه به اندازه های 10 تا 15 سانتیمتر، می توان عمل تکثیر را انجام داد. کروتون اغلب به صورت تک ساقه ای رشد می کند، بنابراین باید اجازه دهید تا به اندازه کافی بزرگ شده و جوانه های فرعی تولید کند. قلمه های انتهایی ساقه را از جوانه ای فرعی بگیرید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدان هایی به قطر دهانه 9 تا 11 سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای 24 درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید. خاک را همیشه مرطوب کنید. پس از دو ماه ریشه دهی کامل می شود.
تنوع در رنگ برگها وجود لکه های زرد و قرمز و قهوه ای در متن سبز و براق بودن آنها معرف سلامت گیاه است در هنگام خرید به این مشخصه ها توجه فرمائید.

رطوبت:
جهت تامین رطوبت در تابستان هر روز غبار پاشی با آبفشان لازم است در زمستان هفته ای یک بار کافی است، رطوبت دایمی و پایدار با اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار تامین می گردد دقت نمایید که ته گلدان با آب در تماس نباشد.
  
عوارض و درمان :
اگر برگهای این گیاه کمرنگ باشد به معنای این است که محیط تاریک آشپزخانه و گاز نفتی می تواند لکه‌ای قهوه ای روی برگها ایجاد کرده و باعث ریزش آنها شود. آبیاری بیش از حد نیز باعث پوسیدگی ساقه و ریزش برگها می گردد. اگر دیدید برگها در تمام اندام گیاه می ریزند، تغییرات شدید درجه حرارت در محیط داشته اید. سعی کنید درجه حرارت را ثابت کنید ریزش برگهای پایین بوته به دلیل هوای سرد و خشک است. تغذیه مصنوعی گیاه از به وجود آمدن برگهای جوان ریز و کم رشد جلوگیری می کند. دقت داشته باشید در آفتاب مستقیم، غبار پاشی انجام ندهید زیرا لکه های قهوه ای و سوخته روی برگ ایجاد می کند. برگهای منقبض شده کروتون نشانگر تشنگی و گرمای هوا می باشد. باید گلدان را به محل خنک تری ببرید و فورا آبیاری و غبار پاشی کنید زخم های پنبه ای شکل در قاعده و سطح برگها را میتوان با سمپاشی توسط سموم حشره کش، هر 14 روز یک بار، از بین می رود.