گل همیشه بهار

نام انگلیسی: Potmarigold
نام علمی: Calendula officinalis
خانواده: کاسنی- Asteraceae

بوته‌ای یک ساله و سریع‌الرشد با برگ‌های آروماتیک و سرنیزه‌ای شکل، گل‌ها مینائی شکل و پر‌گلبرگ به رنگ‌های کرم تا نارنجی که در بهار یا پائیز ظاهر می‌شوند. گیاهی است علفی و یکساله و ساقه هایی به طول 70-40 سانتی متر دارد. برگهای ساده، بیضوی دراز این گیاه پوشیده از کرک با کناره های موج دار به رنگ سبز مایل به قهوه ای روشن است و روی ساقه منشعب آن، گل  های درشت و زیبا ظاهر می شود. 
گل همیشه بهار یک گیاه یک ساله و حاصلخیز است که پرورش آن بسیار آسان است. این گیاه خاستگاه مدیترانه دارد ولی در ایران در نقاط مختلف کشور به عنوان یک گل زینتی کاشته می شود. 
همیشه بهار گل‌هایی نارنجی، زرد و یا لیمویی را در امتداد ساقه‌های بلند تولید می‌کند. گل‌ها از اواسط تابستان تا فصل یخبندان شکوفا می‌شوند. همیشه بهار گزینه بسیار مناسبی برای گل آرایی است؛ اما قبل از آوردن این گل‌ها به داخل منزل از عدم وجود شته در آن‌ها اطمینان حاصل کنید. این گل‌ها محبوب هستند، اما ایراد آن‌ها این است که رایحه‌ای از خود متصاعد می‌کنند که برای فضای داخل خانه بیش از اندازه تند است. مکان آفتابی، هر نوع خاک که دارای زهکش خوب باشد جهت ازدیاد طول دوره گل‌دهی، گل‌های پژمرده مرتبا چیده شوند. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است. 

تکثیر
از طریق کاشت بذر در بهار (جهت گلدهی در تابستان، پائیز) و یا در پائیز (جهت گل‌دهی در اول بهار) امکان‌پذیر است. 
تکثیر آن از طریق کاشت بذر در اول پاییز و انتقال نشاها به باغچه پس از ۳ تا ۴ برگ شدن آنها امکان پذیر است. گیاه پس از گذراندن زمستان در بهار گل هاى شاداب و پرپشتى مى دهد. تکثیر همیشه بهار از طریق کاشت بذر در بهار یا قلمه در تابستان نیز شدنى است. 
بذر همیشه بهار را در اوایل فصل بهار بکارید و روی بذر‌ها را با 0/5 سانتی‌متر از خاک باغ بپوشانید. آن‌ها به آسانی جوانه زده و به سرعت رشد خواهند کرد. این گیاهان در اواسط تابستان با گل‌های زیبایشان شما را مسرور خواهند کرد. مکانی را در باغ به این گل‌ها اختصاص دهید تا بتوانند بدون مزاحمت در آن برای سال‌ها رشد کنند؛ زیرا این گل هر سال در بستر خاک تان بذرافشانی کرده و گل‌های همیشه بهار جدیدی را تولید می‌کنند. بذر‌ها را به فاصله 38 سانتی متری از هم در خاک باغ بکارید. 

چگونه همیشه بهار را پرورش دهیم؟ 
گیاه همیشه بهار خاک غنی و زهکش را دوست دارد اما در عین حال بسیار سرسخت است و می‌تواند در خاک‌های متوسط یا ضعیف نیز دوام بیاورد. با بالا بردن کیفیت خاکتان می‌توانید گیاهان و گل‌های سالمتری را تولید کنید؛ بنابراین قدری کود یا کمپوست به خاکتان بیافزایید. می‌توانید یک بار در ماه یک تقویت کننده عمومی را به خاک گل‌هایتان اضافه نمایید. 
هنگامی که این گیاهان در خاک باغتان مستقر شدند باید در آن به خوبی رشد کنند، حتی در صورتی که به آن‌ها توجه و رسیدگی چندانی نشود. در دوره‌های خشکی آن‌ها را یک یا دو بار در هفته آبیاری نمایید. برای بهبود منظره باغتان و هم چنین جلوگیری از رشد علف‌های هرز در اطراف این گیاهان از مالچ استفاده نمایید. 

در اوایل تابستان گیاهان شما، گل‌های بزرگی را در امتداد ساقه‌های بلند تولید خواهند کرد. آن‌ها به طور مداوم حتی پس از اولین سرمای ملایم به تولید گل خود ادامه می‌دهند. اگر می‌خواهید این گل‌ها را برای گل آرایی در منزل مورد استفاده قرار دهید، قبل از چیدن، ساقه‌ها و پشت برگ‌ها را به منظور آگاهی از حضور شته‌ها بررسی نمایید. شکوفه‌های خشک شده این گل‌ها را بچینید تا ظاهر آن‌ها را تمیز نگه داشته و به رشد شکوفه‌های جدید کمک کنید. 

گل همیشه بهار یک گیاه سرسخت یک ساله است. این گل با سرما و یا یخبندان‌های ملایم در فصل بهار یا پاییز آسیب نمی‌بیند؛ بلکه تنها در یخبندان‌های سنگین و سرمای منجمد کننده از پای در می‌آید. 

حشرات و بیماری‌ها 
بزرگ‌ترین نقطه ضعف گل همیشه بهار این است که حشرات آن را دوست دارند و بنابراین همین امر آن‌ها را در معرض بیماری‌های مختلف گیاهی قرار می‌دهد. شته‌ها رایج‌ترین مشکل این گل هستند. البته آن‌ها به راحتی با صابون ضد حشره و یا حشره کش‌ها از میان می‌روند. گل‌ها را قبل از آوردن آن‌ها به داخل منزل به دقت مورد بررسی قرار دهید. بیماری رایج دیگر این گیاه بیماری قارچی است که در نتیجه آب و هوای گرم و مرطوب یا بارانی حاصل می‌شود. اگر قارچ‌ها یا کپک‌ها زیاد شدند، باید از قارچ کش‌ها استفاده نمایید.